piątek, 27 marca 2009

czy Tęczę zrównają z ziemią?

Miasto przejęło pawilon handlowy Tęcza, który od lat szpeci samo serce oświęcimskiego rynku. Patrząc na fotografie tego miejsca z przedwojennych czasów, chciałoby się, by rynek wrócił do tamtej postaci. Oświęcimianie zadecydują teraz, jak będzie wyglądał główny plac ich miasta.

za: POLSKA Gazeta Krakowska

*********

Pawilon "Tęcza" do wyburzenia!

Oświęcimska "Tęcza" po10 latach pozostawania w prywatnych rękach dzisiaj wraca do miasta. Mieszkańcy domagają się wyburzenia starego pawilonu, bo marzy im się piękny Rynek Główny. - Nie mamy szans, by konkurować z krakowskim Rynkiem, ale jeśli mądrze podejdziemy do sprawy, na pewno w centrum będzie ładnie - mówi Adrian Kaznowski, młody mieszkaniec Oświęcimia. 

Jak będzie wyglądać serce Oświęcimia za kilka lub kilkanaście lat, zależy od mieszkańców miasta."Gazeta Krakowska" rusza z akcją społeczną, dzięki której oświęcimianie będą mogli wypowiedzieć swoje zdanie na temat tego, jak widzą przyszły rynek. Zamierzamy w tym celu zorganizować debatę, na którą zapraszamy wszystkich mieszkańców miasta. 

Władze Oświęcimia, które popierają naszą akcję, zastanawiają się także nad przeprowadzeniem referendum wśród mieszkańców na temat przyszłego wyglądu głównego placu miasta. Nasz rynek to nasza wspólna sprawa. -Trzeba ludziom dać dojść do głosu- zaznacza Mirosław Ganobis, miłośnik historii ziemi oświęcimskiej. - A przede wszystkim należy uświadomić oświęcimian, że "Tęcza" to nie tylko pawilon, ale i bunkier, który znajduje się pod obecnym centrum handlowym - dodaje. 

Jest wiele pomysłów na to, co stanie się z oświęcimskim rynkiem. Jednym z nich jest stworzenie małej galerii fotograficznej, która będzie pokazywać historię mieszkańców Oświęcimia wczasach okupacji. Jednak wizji jest znacznie więcej. Dlatego debata jest potrzebna.

Mateusz Kamiński
POLSKA Gazeta Krakowska
2009-03-24


Źródło: http://www.nowamalopolska.pl/newsysn/formatka.php?idwyb=3521

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz