wtorek, 31 sierpnia 2010

Częściowo z moimi zbiorami stała wystawa na Zamku w Oświęcimiu.



Wystawa na Oświęcimskim Zamku:

Pierwsza czasowa wystawa na Zamku oświęcimskim, na której znalazły się moje zbiory
















Podczas otwarcia pierwszej czasowej wystawy “Oświęcim, lata 20, lata 30, XX wieku” w odrestaurowanym Zamku Piastowskim w Oświęcimiu wręczono w imieniu starosty oświęcimskiego zaświadczenia o nadaniu uprawnień społecznego opiekuna zabytków.

W trakcie inauguracji ekspozycji sekretarz powiatu Jerzy Płaszczyca, reprezentujący starostę Józefa Kałę, przekazał na ręce prezesa Klubu “Oświęcimska Starówka” Mirosława Iżyczka pierwsze legitymacje społecznych opiekunów zabytków. W tym dniu otrzymali je: Mirosław Iżyczek, Bogusław Sobala, Tadeusz Firczyk oraz Mirosław Ganobis.

Społeczni opiekunowie zabytków, ustanowieni przez starostę oświęcimskiego, podejmują działania mające na celu zachowanie wartości zabytków oraz utrzymanie ich w jak najlepszym stanie. Ponadto upowszechniają oni wiedzę na ich temat a także są uprawnieni do pouczania osób naruszających stan zabytków. W sprawach ochrony zabytków i opieki nad nimi współdziałają oni z wojewódzkim konserwatorem zabytków oraz starostą.

Wystawa “Oświęcim, lata 20, lata 30, XX wieku”, którą można obecnie oglądać w dwóch pomieszczeniach oświęcimskiego zamku, została zorganizowana przez Klub “Oświęcimska Starówka” oraz Oświęcimskie Centrum Kultury.

Ekspozycja prezentuje część kolekcji znanych kolekcjonerów, miłośników przeszłości Oświęcimia, Tadeusza Firczyka oraz Mirosława Ganobisa. Z obszernych zbiorów dwóch pasjonatów historii miasta nad Sołą zaprezentowano m.in. stare karty pocztowe, zdjęcia, dokumenty, fragmenty czasopism, oryginalne butelki, pochodzące z przedwojennej fabryki wódek i likierów Jakuba Haberfelda. Wszystkie te “pamiątki z przeszłości” ukazują bogatą historię Oświęcimia, którą można dostrzec choćby poprzez budynki już nie istniejące, jak i rozwijający się przed wieloma laty przemysł samochodowy czy metalurgiczny.

Podpis:

Fot. Ryszard Tabaka

Moment wręczenia przez sekretarza powiatu Jerzego Płaszczycę (pierwszy z lewej) zaświadczeń o nadaniu uprawnień społecznych opiekunów zabytków.

Wystawa moich zbiorów przed OCK 31.08.2007

Foto: Ryszard Tabaka

Foto: Ryszard Tabaka

Foto: Ryszard Tabaka

sobota, 28 sierpnia 2010

Inne moje zbiory dostępne są na serwisie kasztelania.pl

Oświęcim do 1939 r.
Oświęcim 1939-1945 r.
Oświęcim 1945-1989 r.
Oświęcim lat 90-tych
Oświęcim na pocztówce (do 1945 r.)
ZHP Hufiec Oświęcim
Ostatnie lata kamienicy Haberfeldów

Musterstadt Auschwitz

Publikacja, w której zostały użyte materiały z mojej kolekcji:
Musterstadt Auschwitz

Germanisierungspolitik und Judenmord in Ostoberschlesien.

Żydzi w Oświęcimiu

Publikacja, w której zostały użyte materiały z mojej kolekcji:
Żydzi w Oświęcimiu 1918-1941

Lucyna Filip

Książka stanowi istotny wkład w dotychczasową wiedze na temat społeczności żydowskiej w Oświęcimiu w okresie przedwojennym

100 lecie sportu w Oświęcimiu

Publikacja, w której zostały użyte materiały z mojej kolekcji:
100 lecie sportu w Oświęcimiu - publikacja

I ciągle widzę ich twarze. Fotografia Żydów polski

Publikacja, w której zostały użyte materiały z mojej kolekcji:
Album I ciągle widzę ich twarze , który ukazał się już w nakładzie 6 tysięcy, zdobył uznanie i pierwszą nagrodę w konkursie Najpiękniejsze książki roku Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek w 1997 roku.

Powstał w oparciu o wystawę fotografii Żydów polskich I ciągle widzę ich twarze , którą Fundacja Shalom prezentowała w wielu miejscach w Polsce i na całym świecie. Album ten jest wyjątkową ilustracją barwnego, nieistniejącego już świata żydowskiego, który był nieodłączną częścią wizerunku Polski przedwojennej.

Układ i opracowanie graficzne - Lech Majewski, opracowanie tekstów na podstawie na podstawie wywiadów i nadesłanych listów - Anna Bikont.

This is a special exhibition available on-line. 455 old photographs saved from the oblivion, found in atics, in deserted empty houses, empty of their previously Jewish owners, in a country without Jews, in Poland.

Each picture tears you apart. Each picture penetrates the heart. There is the whole univers behind each name, behind each image, story of hopes, struggle, death...

My late parents left me hundreds of similar pictures from their youth and their hometown Gombin. They kept it in a black old wooden box, which was always cherished like a hidden treasure. It contained pieces of their souls, their memories, their longings, their endless pain...

So all of a sudden I found on the web hundreds of similar photographs.

Every picture is another brick in a fantastic virtual Monument of commemoration of that grand Jewery who was destroyed and liquidated in our times.

Each picture and its unique story. And sometimes, what is not told has more significance than word themselves... May be someone will recognize an image? Everyone still has hidden hopes to find traces of their family members, and these rare pictures may be the only trace of a person, a family, a community...

Upon the Doorposts of Thy House

Publikacja, w której zostały użyte materiały z mojej kolekcji:
Upon the Doorposts of Thy House - Jewish Life in East-Central Europe, Yesterday and Today

Na futrynach drzwi twojego domu - życie żydowskie w Europie Środkowo-wschodniej wczoraj i dziś

Opis podróży Ruth Ellen Gruber po Czechach, Słowacji, Polsce i Węgrzech. Dokument pokazujący dzień dzisiejszy kultury żydowskiej i jej pozostałości na tle historycznym. Fotografie czarno-białe. Przypisy. Słowniczek. Bibliografia wybrana. Indeks. Książka w języku angielskim. Ruth Ellen Gruber - pisarka, dziennikarka i reporterka. Napisała ponadto: "Jewish Heritage Travel: A Guide to East-Central Europe, Update and Revised Edition", "Virtually Jewish: Reinventing Jewish Culture in Europe" (University of California Press)

Z cukrem czy bez

Publikacja, w której zostały użyte materiały z mojej kolekcji:
Z cukrem czy bez

Stanisław Knapik

Na styku Dwóch Światów

Publikacja, w której zostały użyte materiały z mojej kolekcji:
Oświęcim- Auschwitz na styku dwóch światów'' Film składa się ze 180 pocztówek przedwojennego Oświęcimia

Listen and Remember - usłysz i zapamiętaj

Publikacja, w której zostały użyte materiały z mojej kolekcji:
Małopolskie Asysta Oświatowe z Nowego Sącza, Siedlisko Żydowskie z Oświęcimia tudzież młodzież z Krakowa, Nowego Sącza i Oświęcimia zapraszają na premierę płyty DVD, która zawiera trzy filmy zrealizowane w ramach projektu : Listen and Remember; Usłysz i zapamiętaj. Płytę wolno zamówić bezpłatnie. Nazwa tego hasła odnosi się do więcej niż jednego pojęcia. Kaplica - wydzielona część kościoła lub mały budynek przeznaczony na cele kultowe Kaplica - wieś w woj. pomorskim, w pow. kartuskim, w gminie Somonino Kaplica - opuszczona wieś w woj. świętokrzyskim, w pow. ostrowieckim, w gminie Kunów. Źródło: „http://pl.wikipedia.org/wiki/Kaplica_(ujednoznacznienie)”

Film dokumentalny "Uciekinier"

Publikacja, w której zostały użyte materiały z mojej kolekcji:
Przez całe swoje życie ciągle uciekałem. W czasie wojny uciekałem przed Niemcami. W Auschwitz kilka razy uciekłem przed śmiercią. Po wojnie uciekałem przed "czerwonymi". Teraz uciekam w świat, żeby nie stetryczeć... - Kazimierz Piechowski opisuje swoje pełne dramatycznych wydarzeń życie. Od dawna jego marzeniem były zagraniczne podróże. Ale w czasach dzieciństwa nie dane mu było to pragnienie zrealizować. Kiedy wybuchła druga wojna światowa, Piechowski był harcerzem. Wraz z tysiącami kolegów znalazł się w śmiertelnym niebezpieczeństwie, gdyż Niemcy rozstrzeliwali harcerzy. Piechowski chciał uciec z okupowanego kraju, przez Węgry dostać się na Zachód i móc walczyć za ojczyznę. Ale ta próba się nie udała i młody chłopak, po pobycie w kilku więzieniach, trafił ostatecznie do obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Tu, za bramą ze złowrogim i bałamutnym hasłem "Arbeit Macht Frei" (Praca czyni wolnym) Kazimierz Piechowski staje się więźniem numer 918. Wraz ze swoimi kolegami jest ofiarą zbrodniczego systemu obozowego. Zarządzającym Auschwitz esesmanom nie chodzi wyłącznie o fizyczne wyeliminowanie więźniów. Oprawcy chcą, aby ich ofiary przed śmiercią utraciły resztki czci i człowieczeństwa. Głównym narzędziem tego działania jest głód. Przebywający w obozie dostają minimalne racje żywnościowe. Najważniejszą troską więźniów staje się przeżycie do następnego dnia. Wyniszczeni głodem, są zmuszani do harówki w każdych warunkach pogodowych, na paraliżującym mrozie, w głębokim śniegu, w obezwładniającym upale, po kolana w błocie. Największe żniwo śmierć zbiera na jesieni i wiosną. Wielu zabijają choroby, inni są rozstrzeliwani, a ich zwłoki palone w krematoriach. Ale Piechowski chce żyć. Uczy się oszczędzać siły. Kiedy w pobliżu nie ma żadnego kapo czy esesmana, odpoczywa; kiedy zaś jest obserwowany, udaje, że rwie się do pracy. Wkrótce zostaje przeniesiony do pracy pod dachem, w magazynie nieopodal obozu. Tam poznaje Gienka, więźnia, który zajmuje się samochodami. Razem postanawiają wyrwać się z tego "piekła śmierci", jakim jest obóz w Oświęcimiu. Powoli dojrzewa plan ucieczki. Ale ryzyko porażki jest duże, a stawką w tej grze śmierć nie tylko uciekinierów, lecz także współwięźniów. W swoim filmie Marek Tomasz Pawłowski śledzi losy niezwykłej postaci Kazimierza Piechowskiego, organizatora najbardziej brawurowej ucieczki z Auschwitz. Piechowski, przed kamerą, opowiada o dramatycznych chwilach swego życia, zarówno o koszmarze czasów obozowych, jak i o walce przeciw hitlerowcom w oddziale Armii Krajowej, za co po wojnie władze komunistyczne wtrąciły go do więzienia. Dokument uzupełniają bogate materiały archiwalne, w tym ujęcia okolic obozu i magazynu przeplatające się ze współcześnie wykonanymi zdjęciami. [TVP]

Focus Niemcy

Publikacja, w której zostały użyte materiały z mojej kolekcji:
Miesięcznik FOCUS nr.4 - wydanie niemieckie

IPN Katowice

Publikacja, w której zostały użyte materiały z mojej kolekcji:
Aleksandra Namysło, Zanim nadeszła Zagłada... Położenie ludności żydowskiej w Zagłębiu Dąbrowskim w okresie okupacji niemieckiej / Before the Holocaust Came... The situation of Jews in Zaglembie during the German occupation, Katowice 2009, 151 s.

Aby zachować pamięć o tamtych wydarzeniach, utrwalić wiedzę o okupacyjnych losach około stutysięcznej żydowskiej społeczności Zagłębia Dąbrowskiego, Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach przygotowało wystawę „»Zanim nadeszła Zagłada...« Położenie ludności żydowskiej w Zagłębiu Dąbrowskim w okresie okupacji niemieckiej”, której uroczyste otwarcie odbyło się 18 sierpnia 2008 r. w ramach 65. rocznicy likwidacji gett zagłębiowskich. Jej pokłosiem jest niniejsza publikacja, w której na podstawie bogatego materiału ikonograficznego zrekonstruowano losy żydowskich mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego od momentu wkroczenia wojsk niemieckich we wrześniu 1939 r. po likwidację gett w sierpniu 1943 r. Opatrzona zwięzłym komentarzem dokumentacja fotograficzna ilustruje najważniejsze aspekty sytuacji Żydów zagłębiowskich w okresie okupacji: konsekwencje pierwszych restrykcji antyżydowskich z lat 1939–1940, życie codzienne i warunki bytowe, działalność Rad Starszych, masowe deportacje do obozów pracy przymusowej, selekcje do obozów zagłady, proces izolacji i gettoizacji Żydów oraz organizację ruchu oporu.

Miesięcznik Oś

Publikacja, w której zostały użyte materiały z mojej kolekcji:
Miesięcznik Oś

W tym miesięczniku można znaleźć moje felietony

Pro Memoria

Publikacja, w której zostały użyte materiały z mojej kolekcji:
Pro Memoria - Biuletyn Informacyjny Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Fundacji Pamięci Ofiar Obozu Zagłady Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu

The Auschwitz

Publikacja, w której zostały użyte materiały z mojej kolekcji:
The Auschwitz - Jewish Center

Część zbiorów należących do Mirosława Ganobisa

Część moich zbiorów

Część zbiorów należących do Mirosława Ganobisa

Część moich zbiorów

Fabryka Wódek i Likierów Jakoba Haberfelda

Fabryka Wódek i Likierów Jakoba Haberfelda

PIWO MARCOWE

Fabryka Wódek i Likierów Jakoba Haberfelda

Fabryka Wódek i Likierów Jakoba Haberfelda

Fabryka Wódek i Likierów Jakoba Haberfelda

Fabryka Wódek i Likierów Jakoba Haberfelda

Fabryka Wódek i Likierów Jakoba Haberfelda

Roman Mayzel

Roman Mayzel

Jakoba Haberfelda

Fabryka Wódek i Likierów Jakoba Haberfelda

Jakoba Haberfelda

Fabryka Wódek i Likierów Jakoba Haberfelda

Old Jamaica Rum

Old Jamaica Rum - Fabryka Wódek i Likierów Jakoba Haberfelda

Polish Whisky

Polish Old Whisky - Fabryka Wódek i Likierów Jakoba Haberfelda

Bordeaux Punfch

Reklama Bordeaux Punfch z fabryki Wódek i Likierów Jakoba Haberfelda

Biuro podróży Zofii Biesiadeckiej

Dokument firmowy biura podróży Zofii Biesiadeckiej 1905 r.

Książeczka wkładkowa

Książeczka wkładkowa Towarzystwa Oszczędnościowego i pożyczek w Oświęcimiu